Magical Body – explore your magic (CZ)

Do you want to know how it feels to be fully alive, vibrant, pulsing and happy?
Do you want to experience magic around you?
Then you must explore the magic inside you first.

In this workshop you are going to explore your body as the source for joy, happiness and pleasure.
You are going to explore your energy body and raise vibrancy in your whole body by shaking up and shaking off your blockages and limitations, followed by a deep breathing exercise to step into your own essence, power and bliss.

What are you going to practice?
Shaking & breathing can help you to energize, to activate, to make you more alive, and to discover your magic inside.
I am going to show you a simple yet powerful technique to reactivate the natural shaking reflex of your psoas, and of your body and you’ll be able to shake off blockages, limitations, break through old patterns and and come back to your natural & vibrating essence. The psoas – also called “soul muscle” is a fascinating muscle and is responsible for many physical and psychological issues like tension, physical pain, or emotional pain.
When your body is awakened and relaxed, you’ll connect with your body through deep breathing and you’ll let your whole body be nourished with your life force energy. I accompany you with a guided breathing technique in which you’ll breath in and through your chakras and activate them. You will be able to experience your life force energy moving freely through your whole body and you may enjoy moments of bliss, joy and magic.

Date: Sunday May 5th, 13:00-17:00
Schedule: 3 – 4 hours
Price: EUR 600,- Kč
Place: Yóga a Pilates centrum, Žerotínovo náměstí 14, Přerov 750 00, Czech Republic
Link to venue: http://www.jogapilatescentrum.cz/rozvrh/

♥ ♥ ♥

Czech Translation

🌿SHAKE & RELEASE – MEDITACE TŘESU
Otřeste svou duší! Už jste někdy slyšeli o svalu psoas a říkali si, jak jej co nejúčinněji zrelaxovat? ⠀
Ano? Potom je tahle lekce pro vás! Naučte se, jak znovu aktivovat přirozený reflex třesu svého psoasu a vaše tělo i vy si vyzkoušíte, jak setřást emoční zátěž, zbavit se starých vzorců a ponořit se zpět do své přirozené a vibrující podstaty.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Psoas, nazýván také “sval duše” je fascinující sval zodpovědný za mnoho psychických i fyzických problému jako je napětí, fyzická či emoční bolest. V tomto workshopu se ponoříte hluboko do vašeho těla a naučíte se, jak roztřepat svůj psoas zevnitř, ulevit si od napětí v těle a zvýšit svou celkovou pohodu.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Šťastné tělo vibruje, je zrelaxované a svobodné.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
🌿CHAKRA BREATH MEDITATION – ČAKRA DECHOVÁ MEDITACE
Spojte se se svým tělem skrze dech a pociťte přirozený stav radosti, léčivé energie a extáze.
Budu vás doprovázet s vedenou dechovou technikou, ve které budete dýchat do a skrze své čakry a aktivujete je. Výsledkem bude to, že budete schopni cítit svou životní energii procházet volně celým vašim tělem a užijete si chvíle blaženosti.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Toto dýchání vám může pomoci energizovat se , aktivovat se, cítit se živější nebo odbourat energetické bloky. Zvýšený příjem kyslíku vám umožní vstoupit do vyššího stavu vědomí, může také aktivovat DMT ve vašem těle, čímž se vydáte na blaženou a pestrobarevnou cestu dechu.

Datum: neděle 5. května, 13: 00-17: 00
Rozvrh: 3 – 4 hodiny
Cena: 600, – Kč
Přihlášky: Yóga a Pilates centrum, Žerotínovo náměstí 14, Přerov 750 00, Česká republika
http://www.jogapilatescentrum.cz/rozvrh/

Event is SOLD OUT!